ستاد خبری

ستاد خبری

اوقات شرعی

شنبه، ۳ تیر ۱۳۹۶
اذان صبح : ۰۴ : ۰۰ : ۲۷
طلوع خورشید : ۰۵ : ۴۹ : ۲۴
اذان ظهر : ۱۳ : ۰۶ : ۴۳
غروب خورشید : ۲۰ : ۲۴ : ۰۰
اذان مغرب : ۲۰ : ۴۴ : ۰۱
rahim-moazenzadeh.swf 04 : 00- 13 : 06- 20 : 44

پیوندها

امام
رهبری
    ریاست جمهوری
    ارشاد
    وزارت اط
  • پیدایش،رویکرد و فرجام گروه های معاند و اپوزیسیون (قسمت سوم)

moaned3  

شناسایی و بررسی تحلیلی

پیدایش ، رویکرد و فرجام گروه های معاند و اپوزیسیون

قسمت ( سوم )

بسمه تعالی

 
پس از پیروزی انقلاب اسلامی سال 57 ملت شریف ایران به رهبری قائد اعظم حضرت امام خمینی (ره) بر پایی حکومتی بر پایه شریعت و احکام اسلام به دور ازهر گونه آزادی ساختگی و تصنعی به شیوه لائیسم ، بی دینی و دموکراسی غربی و یا شرقی پایه ریزی نمودند.

برهمین اساس مردم مسلمان ایران با اعتقاد به اسلام و مرجع دینی و ولی فقیه به چنین حکومتی رأی قاطع داده و با شناخت کامل خود از اسلام و ولایت فقیه ،رأی به جمهوری اسلامی دادند. دراین انتخاب از بر گزیدن هر شخص یا فردی با هر گونه گرایش به رژیم ظالم و پوسیده پهلوی و افراد وابسته به گروهها و سازمانها با گرایش غیر مذهبی و کمونیستی و نیز سازمانهایی با افکار آمیخته و التقاطی با کمونیسم و چپ، خودداری نمودند.

این انتخاب و رأی به جمهوری اسلامی و نیز ادامه راه مردم باعث مخالفت برخی از گروه های یاد شده و یا برخورد مسلحانه آنان با جمهوری اسلامی گردید ، که به نام برخی از آنان اشاره می شود. در این بحث از آنان به عنوان گروههای راست و چپ و التقاط نام برده خواهد شد .

الف: گروههای راست :

این دسته در ردیف گروههای سیاسی با اعتقاد و مشی راست قرار گرفته و از نظر عقیدتی و اقتصادی به کمونیسم  گرایش نداشته و در زیر شاخه گروه های چپ قرار نمی گیرند.

سلطنت طلبها "

مشروطه خواهان: این گروهها در حال حاضر به رهبری فواد پاشایی و بهزاد فراهانی در اروپا فعالیت دارند.

مشروطه خواهان ملی: گروهی جدید بوده متشکل از حزب مشروطه خواه ، رضا پهلوی ، برخی ساواکیها و بخشی از صاحب منصبان فراری مانند ارتشبد آریانا و برخی از اعضای انجمن پادشاهی ایران.

گروه منحله درفش کاویانی : این گروه در اروپا سالها به رهبری هوشنگ انصاری علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، به مبارزه پرداخته و در حال حاضر با این نام فعالیت ندارد.

گروه منحله بختیار (نهضت مقاومت ملی (

     این گروه نیز به رهبری شاپور بختیار ، آخرین نخست وزیر رژیم منفور پهلوی سالها در فرانسه به مبارزه علیه جمهوری اسلامی ایران پرداخت و از سال 1370 و با قتل وی در پاریس به طور کلی از فعالیت علیه نظام باز ایستاد.

گروه تندر:مدعی و طرفدار پادشاهی بوده ولی معتقد به فردی لایق و به غیر از رضا پهلوی می باشد. فرد ایرانی ، شجاع و از سلاله پاکان مانند کلیساها یا روزبهان یعنی زنان و مردان مبارز در زمان هخامنشیان و معتقدند روزی یکی از این افراد لایق در ایران به پادشاهی خواهد رسید.

این گروه انفجار 24/1/87 در حسینیه شیراز را که منجر به شهادت برخی ازهم وطنانمان گردید و نیز انفجار در هتل جهان تهران را که منجر به کشته و دستگیری دو تن از آنان گردید ، در کارنامه ننگین خود دارد.
این گروه جزء برجسته ترین گروهها در بین گروههای راست می باشد

 غیر سلطنت طلبها:

الف : نهضت آزادی :

      در سال 1340 با انشعاب مرحوم مهندس بازرگان و یدالله سحابی از جبهه ملی ایران بوجود آمد و یکی از گروههای مخالف رژیم پهلوی بوده ، پس از انقلاب در پی اختلاف در مواضع اقصادی ، عزت الله سحابی از آنان جدا شده و گروه فعالان ملی مذهبی را در داخل کشور تشکیل داد. در حال حاضر بخشی از آنان در خارج کشور فعالیت داشته که افراد سرشناس نیستند.

ب: گروه های چپ

     این گروه ها در مسائل اعتقادی به ماتریالیسم و ماده اعتقاد داشته و در مشی سیاسی عمدتأ مارکسیست لنینیست بوده و در زیر شاخه گروه های کمونیستی و الحادی و با عدم اعتقاد به خدا به پروردگار متعال و خالق هستی قرار دارند.

 حزب توده ایران:‌

      این حزب در زمان حکومت پهلوی و با هدف تأمین منافع شوروی سابق در ایران تأسیس و علی رغم اعتقاد به مارکسیسم و ماتریالیسم و طرفداری از رژیم شوروی سابق ، پس از انقلاب اسلامی ایران مشی خود را با زیرکی و منافقانه، پیروی از امام (ره) و در عین حال و همزمان ،جاسوسی به نفع شوروی قرار داد.

اعضای اصلی آن عبارت بود از :

نورالدین کیا نوری (فوت شده) ، ایرج اسکندری (فوت شده)، کامبخش، محمد علی عمویی (بریده وساکن در ایران)، احسان طبری (بریده و در ایران فوت شد)، علی خاوری و علی خدایی .

      پس از ضربه سال 62-61 به حزب توده در ایران اعضای اصلی آن مثل بابک امیر خسروی ، فریدون آذرنور ، فرهاد فرجاد، علی خاوری و علی خدایی به آذربایجان ، شوروی و شهر باکو گریخته و بعدها و پس از فروپاشی شوروی اکثرأ به اروپا مهاجرت نموده و به دو دسته تقسیم شدند.

دسته اول:

      این افراد بر مرام حزب توده باقی مانده ، افرادی مثل علی خدایی و علی خاوری که حزب توده خارج از کشور را در آلمان تشکیل دادند.

دسته دوم:

     حزب دموکراتیک مردم ایران را تشکیل داده ، افرادی مانند بابک امیر خسروی و فرهاد فرجاد و محسن حیدریان که در حال حاضر در آلمان بسر می برند.

چریک های فدایی خلق ، اکثریت :

      این گروه که از نظر خط مشی از حزب توده پیروی می نمودند با مشی مسلحانه علیه جمهوری اسلامی ایران مخالف بوده و بخشی از آنان با نام چریک های فدایی خلق ، اقلیت در سال 62-61 از اکثریت اتشعاب نموده و مشی مسلحانه علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به رهبری اشرف دهقان و خلیل توکلی در پیش گرفتند . در حال حاضر این افراد فعال بوده و در آلمان به سر می برند.

سازمان انقلابی راه کارگر:

      این گروه از نظر اعتقادی به ماتریالیسم و ماده معتقد بوده و از نظر مشی سیاسی دارای مشی لینینیسم می باشد . در حال حاضر در کشور آلمان به فعالیت نرم افزاری و غیر مسلحانه علیه نظام جمهوری اسلامی ایران پرداخته و مهمترین آنان عبارتند از : فرخ نگهدار ،ملیحه محمدی ، خسرو فتاپور ، بهزاد تقوی .

حزب منحله دموکرات و کومله :

     به لحاظ فعالیت در زیر شاخه گروه های قومی قرار گرفته و با مشی مسلحانه و با گرایش جدایی کردستان ایران و خدشه دار نمودن تمامیت ارضی کشور فعالیت می نمودند به لحاظ خواستگاه فکری چپ بوده و بیشتر به دنبال مسائل تجزیه قومی و وابستگی به عراق بودند.

گروههای جدید:

1-   مشروطه خواهان ملی متشکل از :

مشروطه خواهان سنتی

برخی صاحب منصبان فراری رژیم گذشته

برخی از ساواکی های فراری

2-   جمهوری خواهان لائیک متشکل از :

حزب توده و راه توده در خارج از کشور

بخشی از افراد چپ منفرد به مارکسیسم لینینیسم

گروه راه کارگر :

که در حال حاضر در آلمان فعال می باشند.

اتحاد جمهوری خواهان یا سازمان جمهوری خواهان ایران متشکل از :

چریک های فدایی خلق اکثریت

حزب دموکراتیک مردم ایران ( بابک زهرایی ، امید خسروی )

سازمان حزب جمهوری خواهان (حسن شریعتمداری ، بیژن حکمت، مهران برائی)

     این اتحاد که در حال حاضر به عنوان اصلی ترین جناح چپ معاند جمهوری اسلامی ایران محسوب گردیده و در عرض چهار سال گذشته سه نشست کاری در اروپا برگزار نمود.

سال 1382 در برلین که به نشست برلین معروف شد و حدود 1100 نفر شرکت کردند .

سال 1384 در بروکسل که به نشست بروکسل معروف شد و حدود 600 نفر شرکت کننده داشت.

سال 1386 در پاریس که به نشست پاریس معروف گردید و حدود 100 نفر شرکت کننده داشت.

       شایان ذکر است که در سال 1382 ، 1100 نفر شرکت کننده شامل اعضای اصلی و هواداران حزب بوده ولی در سال 1386 هزار نفر از هواداران و نفرات کم شدند و صد نفر باقی مانده فقط اعضای اصلی حزب بودند.

ج: گرو التقاط

سازمان مجاهدین خلق ایران (منافقین)

Mojahdin khalgh organization   (MKO)

تاریخچه:‌

        در سال 1344 شمسی سه تن از اعضای جوان نهضت آزادی ایران به نام محمد حنیف نژاد، سعید محسن و علی اصغر بدیع زادگان که افرادی انقلابی ، مسلمان و تحصیل کرده بودند از این نهضت به دلیل مبارزه صرفأ فرهنگی و نرم افزاری نهضت با رژیم پهلوی جدا شده و تا زمانی تحت عنوان مجاهدین خلق ایران با عقاید اسلامی و معتقد به مبارزه و مشی مسلحانه با رژیم پهلوی تأسیس نمودند . مهمترین دلایل گرایش سازمان به عقاید مارکسیستی را می توان ذیلأ چنین برشمرد:

این افراد در زمان تأسیس برخی از منابع مطالعاتی خود را از میان کتب چپی با اعتقاد به مارکسیسم لینینیسم انتخاب نموده و نیز از پذیرش اعضای جدید با اعتقادات چپ به عنوان عضو اصلی ابائی نداشتند.

این دو عامل اصلی است که سازمان از عقاید اسلامی به سمت عقاید چپ گرایش پیدا کرد و با عنوان مارکسیست های اسلامی خوانده شدند. همین دو عامل باعث شد تا هدایت سازمان مجاهدین خلق در سالهای 50 الی 54 که دستخوش ضربه از سوی ساواک شده بود و یازده تن از سران آنها در زندان اعدام شدند به دست نفرات چپ سازمان مثل شهرام و بهرام آرام افتاد و این افراد پس از یک سری تسویه حساب درون سازمانی که منجر به شهادت بخش مسلمان سازمان مانند شهید مجید شریف واقفی و مرتضی صمدی لباف شد. در سال 1354 رسمأ اعلامیه تغییر ایدئولوژیک سازمان از اسلام به مارکسیسم را صادر نموده و بدین ترتیب سازمان عملأ و علنأ وارد مبارزه با رژیم پهلوی با عقیده مارکسیستی و مشی لینینیستی گردید. پس از پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری قائد اعظم حضرت امام خمینی (ره) در بهمن 57 و باز شدن درب زندان ها توسط مردم شهید پرور ایران ، یکی از اعضای مرکزیت قبلی سازمان که به دلیل همکاری با ساواک در زندان و لو دادن اطلاعات هم رزمان خود به سازمان امنیت شاه ، از مجازات اعدام رهایی یافته وبه حبس ابد محکوم شده بود ، به نام مسعود رجبی از زندان گریخته و با تصور و هوای ریاست در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به عضو گیری و سازماندهی سریع و مجدد نفرات جدید این سازمان در تهران و دیگر شهرهای کشور پرداخت.

این روند تا سال 1359 ادامه داشت و از اوائل این سال که وی برای خود و عقاید و سازمانش میان مردم مسلمان ایران جایی نیافت و در چندین انتخابات و رأی گیری مجلس و ریاست جمهوری اسلامی ایران رأیی نیاورد ، نهایتأ در سال 1360 با اعلام جنگ مسلحانه علیه جمهوری اسلامی ایران عملأ وارد فاز نظامی شد.

رجبی پس از ورود به فاز نظامی ، با هم پیمانی با رئیس جمهور مخلوع ایران بنی صدر و با هواپیمای اختصاصی شاه به خلبانی سرهنگ معزی خلبان شاه به پاریس فرار نمود و در آنجا با همکاری احزاب منحله ایران مثل دموکرات، کومله، برخی بقایای رژیم گذشته ، برخی از خواننده های رژیم گذشته و بعضی از ورزشکاران رژیم شاه ، اقدام به تأسیس سازمانی تحت عنوان شورای ملی مقاومت ایران نمود.

شورای ملی مقاومت ایران: 

National Council Resistance of Iran (NCRI

     در داخل کشور مبارزه علیه جمهوری اسلامی ایران را با ترورهای کور و بی هدف افراد طرفدار جمهوری اسلامی ایران به جرم طرفداری و مسلمان بودن ادامه داده که بر اساس آمار منجر به شهادت بالغ بر 1600 نفر از هموطنانمان گردید و نهایتأ در اروپا با مرکزیت فرانسه به مبارزه علیه جمهوری اسلامی ایران ادامه داده و در سال 65-64 با انتقال بدنه اصلی سازمان با گرایش نظامی به عراق و همکاری با صدام حسین ، به تشکیل ارتشی با هدف نابودی جمهوری اسلامی ایران در پادگانی بنام اشرف در 92 کیلومتری شمال شرقی بغداد ، استان دیالی عراق ، مستقر گردیده و نام خود را ارتش آزادیبخش ملی نهادند.

ارتش آزادیبخش ملی:

National Liberation Army (NLA

      این به اصطلاح ارتش چند روز پس از پایان جنگ و دفاع مقدس رزمندگان از میهن و پذیرش قطعنامه 598 از سوی جمهوری اسلامی ایران با استعداد نفراتی بالغ بر 4500 نفر از اعضای آموزش دیده در پادگان اشرف و چند صد دستگاه تانک زره پوش و خودروی نظامی و نیز پشتیبانی هوایی عراق در تاریخ پنجم مرداد ماه سال 1367 از طریق مرز زمینی خسروی در غرب کشور وارد خاک جمهوری اسلامی ایران شده و با هدف و قصد اشغال 48 ساعته تهران از شهرهای قصرشیرین ، سرپل ذهاب ، کرند غرب و اسلام آباد گذشته و با قتل و جنایت و به شهادت رساندن هموطنان غرب کشور ، از این شهرها عبور نمودند . در مسیر حرکت به سوی شهر کرمانشاه د رتنگه ای استراتژیک به نام محلی چهار زبر و به طور معجزه آسایی توسط رزمندگان اسلام متوقف گردیده و با دادن تلفات سنگین در این تنگه که به مرصاد (یا کمینگاه) معروف گردید ، پس از دو روز با خفت و خواری و قبول شکست قاطع به عراق باز گشتند.

در بازگشت مفتضحانه آنان به عراق مسعود رجبی که خیال واهی فتح دو روزه تهران و رهبری کشور را در سر داشت ، پس از نا امیدی کامل از چنین پیروزی خیالی ، به نفرات خود اتهام کوتاهی در جنگ را به دلیل وابستگی آنان و داشتن علاقمندی های خانوادگی و علقه های شخصی وارد نمود و داستان طلاق های اجباری را با رنگ و لعاب انقلاب ایدئولوژیک برای اقدام عملی درسازمان دستور داد. پس از اعلام انقلاب ایدئولوژیک نیز با اعلام دستور ریاست و هژمونی زنان در سازمان ، آنان را به دلیل تبعیت بیشتر از خود نسبت به مردان در مصادر اصلی سازمان بکارگیری نمود و شخصأ ازدواج با همسر یکی از نفرات اصلی سازمان یعنی مهدی ابریشم چی خود رهبری سازمان را به عهده گرفت و مریم قجر عضدانلو از آن پس به نام مریم رجبی معروف گردید و با انتقال بدنه غیر نظامی سازمان به اروپا ، مقر اصلی خود را در شهر اورسورواز ، در حومه پاریس قرار داد.

بدین ترتیب سازمان مجاهدین خلق MKO و نیز NCRI در عراق با رهبری مسعود رجبی و نیز ارتش آزادیبخش ملی NLA به ریاست فردی به نام مهوش سپهری در پادگان اشرف عراق و MKO در پاریس به ریاست مریم رجبی به فعالیت خود ادامه داد.

در خرداد ماه سال 1382 (17 ژون 2003) پلیس امنیتی فرانسه با کمک 1200 نفر از نیروهای پلیس شهری به مقرهای منافقین در اور حمله برده که 165 نفر دستگیر و حدود یکصد دستگاه کامپیوتر به همراه مبلغی بالغ بر ده میلیون دلار از آنان ضبط گردید.

منافقین با هدف تحت فشار قرار دادن سیستم قضایی فرانسه و آزادسازی مریم رجبی اقدام به اعمال خشونت آمیز خود امحایی و خود سوزی در پایتخت کشورهای اروپایی نموده که از میان حدود 16 نفر که اقدام به خود سوزی نموده با یک تراژدی انسانی ، تعداد دو نفر به نام های صدیقه مجاوری 40 ساله و ندا حسینی 19 ساله جان باختند و دنیای غرب هر چه بیشتر با ماهیت فرقه گونه و خطرناک این گروه تروریست آشنا گردیده ، به همین علت نام سازمان منافقین در اکثر کشورهای اروپایی وارد لیست سازمان های تروریستی گردید. فرقه گونه به دلیل این که حالت مرید و مراد دارد.

نهایتأ سیستم قضایی فرانسه مریم رجبی را به حبس خانگی و عدم خروج از محل زندگی محکوم نمود که این حکم در سال 2008 توسط قاضی معروف و کارشناسی ضد تروریست فرانسه ، ژان لویی بروگر ، لغو و مریم رجبی به فعالیت های عادی سیاسی خود بازگشت و ملاقات های خود را به عنوان رئیس جمهور شورای ملی مقاومت ایران ، با نمایندگان مجالس های کشورهای اروپایی و پارلمانترهای آمریکایی و دیگر شخصیت های سیاسی حقوقی دنیا از سر گرفت.

لازم به ذکر است تعداد نفرات منافقین در پادگان اشرف در عراق حدود 1400نفر بوده که پس از خلع سلاح کامل آنان توسط نیروهای آمریکایی ، بسیار منفعل شده و از سر ناچاری فقط به تمرین موسیقی و خوانندگی مشغول بوده و دولت عراق تصمیم به خروج آنان ازکشورش گرفته است. در کشورهای اروپایی ،آمریکا ، کانادا و استرالیا رقمی نزدیک به 1200 نفر عضو و هوادار داشته که این افراد گزارش فعالیت های روزانه خود را اعم از جمع آوری های مالی (گدایی سیاسی ) و تبلیغات ضد نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران روزانه از طریق نامه های الکترونیک و با رعایت سلسله مراتب سازمانی به مقر سازمان در اور ، جهت ملاحظه و تصمیم رئیس سازمان ، مریم رجبی ارسال می دارند.

لازم به ذکر است در سالهای اخیر تعدادی از نادمین سازمان بالغ بر 700 نفر به دامان جمهوری اسلامی ایران و به جمع گرم خانواده های خود باز گشته و در ایران ، انجمن خود جوش با نام انجمن نجات با تمرکز فعالیت علیه سازمان منافقین تشکیل دادند .www.nejatngo.org

از این سازمان می توان به عنوان یکی از اصلی ترین گروه های معاند جمهوری اسلامی ایران نام برد که دارای عده و عده بسیار زیادی بوده و نسبت به دیگر گروه های معاند خطر جدی تری برای کشور محسوب می گردد. بنابر اخبار نسبتأ تایید شده ، در حال حاضر مسعود رجبی در حصر خانگی محترمانه بدون ملاقات ، در آمریکا بسر می برد . در صورت صحیح بودن مطلب اخیر به نظر می آید شاید وی را برای استفاده در زمان لازم و مورد نظر نگه داشته اند.

سایت عکس های خود سوزی و فیلم دستور آتش مریم رجبی و دیدار مسعود رجبی با صدام :        

www.irandidban.com 
 www.iran-interlink.com 
www.habilian.com 

منابع مالی MKO :

مالی کاری : جمع آوری اعانه از طریق نشان دادن عکس های اعدامی های مواد مخدر در معابر عمومی کشورهای دیگر و وانمود کردن به نقض حقوق بشر در ایران توسط رژیم در اعدام انقلابیون (و به عبارتی گدایی سیاسی ) ، اقدام می نمایند .

کار تجارتی : انجام فعالیت های تجاری از طریق شرکت های متعلق به سازمان و بردن سودهای کلان (مثل خرید روغن از برزیل و فروش آن به پاکستان )

پرستاری : نگهداری از شهروندان مسن اروپایی و آمریکایی تا زمان مرگ آنها و بالا کشیدن ثروت آنها پس از مرگشان از طریق اخذ وکالت نامه از آنها در زمان حیاتشان برای تصاحب ارثیه آنان.

برنامه نفت در برابر غذا (oil for food programme)

برنامه ای که طی آن سازمان ملل در زمان صدام و تحریم عراق به این کشور برای جلوگیری از فقر و گرسنگی اجازه فروش مقداری محدود از نفت را به صدام داد و سپس (اعطای 25 میلیون بشکه نفت از سوی صدام به سازمان و فروش آن به مبلغ حدود 40 میلیون دلار توسط سازمان و تصاحب این مبلغ)

 

کتابهایی که در این مورد موجود است :

کتاب از نهضت آزادی تا مجاهدین ،خاطرات لطف الله میثمی

کتاب آنها که رفتند ،خاطرات لطف الله میثمی

-نشریه ای بنام چشم انداز ایران داده و کتاب سازمان مجاهدین خلق پیدایی تا فرجام و کتاب برفراز خلیج فارس